התחדשות עירונית הנה שם כללי לתהליך בו קיים איזור עירוני כלשהו מדורדר, בין אם ברמה הפיסית (בניינים ישנים מאוד), רמה חברתית (אוכלוסיה מסויימת) ובין אם קבעה העיריה או המועצה המפקחת כי באותו איזור יוגדרו רמות עירוניות אחרות, מכאן, יעבור האיזור שיקום וכך למעשה יוגדר מחדש.

קיימות דרכים שונות בהן מתבצע התהליך. לעתים הוא קורה באופן טבעי, ולעתים ביוזמה של רשות ציבורית או גוף פרטי יזמי. מכנה משותף לרוב תהליכי ההתחדשות הוא עלייה באינטנסיביות של השימוש בקרקע, דרך ציפוף מכוון או טבעי של השימושים.

דוגמה לתהליך טבעי היא שכונות שמזדקנות ומתדרדרות, ובמקום הדיירים הישנים, שעוברים למוסדות או הולכים לעולמם, נכנסות משפחות צעירות שמנצלות את רמת המחירים הנמוכים. כאשר נאספות משפחות צעירות אלו, מתחיל לחץ לכוון שיפור פיזי של השכונה, החייאת תשתיות חינוך ושירותים, ולעתים גם הרחבת דיור. דוגמה לתהליך יזמי היא כאשר יזם שמזהה פוטנציאל בשכונה עם ניצול נמוך של הקרקע (בנייה נמוכה ומפוזרת), רוכש בית או מספר בתים סמוכים, ובונה בניין גבוה המממן גם את רכישת הבתים מבעליהם.

דוגמה לתהליך המונע על ידי הרשות הוא פרויקט מרכזי בתחום ההתחדשות העירונית בישראל של משרד השיכון בשיתוף עם הרשויות המקומיות, במתחמים אשר הוגדרו והוכרזו על ידי משרד השיכון. מטרתו של הפרויקט הוא לנצל את הקרקע בצורה יעילה יותר ולשפר את התשתיות העירוניות ולחדש את החזות של המתחם על ידי סלילת תשתיות חדשות ושירותי ציבור, תוספת מקומות חנייה לכלי רכב, שמירה על שטחים ירוקים ועוד. הדרך לעודד את היזמים היא שינוי תוכנית בניין עיר ולאפשר תוספת של זכויות בנייה ומתן הקלות ופטורים מהיטלי השבחה. פרויקט התחדשות עירונית פועל בשני מסלולים: מסלול פינוי בינוי בו מפונים דיירים מבתיהם לפי חוק פינוי-בינוי, ומסלול עיבוי בו לא מתבצע פינוי של אנשים מבתיהם (תמ"א 38/1).

חברת רזידנס יזום ופיתוח נדל"ן פועלת בניהול התחדשות עירונית תוך התאמת הצרכים והדרישות של הדיירים ומיצוי הפוטנציאל התכנוני, בהתאם לדרישות הדיירים. הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית הנה בעיקר עם החברות הגדולות במשק, דוגמת קבוצת אורתם-מליבו אשר נכנסת לפרויקטים אלו כקבלן מבצע, משרדי אדריכלים כגון תימור-שוורץ אדריכלים אשר הנם אוטוריטה בתחום תכנון התחדשות עירונית.

באם ברצונכם לקבל הצעה צרו קשר עימנו ונחזור אליכם בהקדם